در این پست به نحوه اجرای نرم‌افزارهای تحت داس (DOS) مانند mstatc در ویندوزهای 64 بیتی مانند ویندوز 10 ، 8 و 7 خواهیم پرداخت. همانطور که می‌دانید نرم‌افزار mstatc  یک نرم‌افزار برپایه داس است که فقط در ویندوزهای 32 بیتی قابل اجراست. در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که آن را در ویندوزهای 64 بیتی نیز اجرا کنید.

اگر این آموزش رایگان برایتان مفیده بوده، با پرداخت هر مبلغ دلخواهی ما را در هزینه‌های نگهداری سایت یاری کنید.

می‌خوام کمک کنم

آموزش اجرای نرم‌افزارهای تحت داس (DOS) مانند mstatc در ویندوز 64 بیتی

1- برای انجام این کار به یک نرم‌افزار جانبی به اسم DOSBox نیاز داریم. در مرحله اول نرم‌افزار DOSBox را دانلود کرده و در سیستم خود نصب کنید. این نرم‌افزار بصورت متن باز بوده و حجم بسیار کمی دارد. از طریق لینک زیر می‌توانید فایل این نرم‌افزار و همچنین نرم‌افزار mstatc را دانلود کنید.

دانلود نرم‌افزار DOSBox
دانلود نرم‌افزار mstatc

2- پوشه حاوی نرم‌افزار mstatc را به درایو مشخصی مانند درایو C کپی کنید.

اجرای نرم‌افزار mstatc در ویندوز 10 نسخه 64 بیتی

3- نرم‌افزار DOSBox را اجرا کنید. برای مشاهده نرم‌افزار بصورت تمام صفحه و یا برگشتن به حالت اولیه کلیدهای Alt و Enter را بصورت همزمان از کیبورد فشار دهید.

4- داخل نرم‌افزار DOSBox مطابق شکل زیر دستور mount C C:\mstatc را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید. در خط بعدی عبارت :C را نوشته و کلید اینتر را از کیبورد بزنید. در نهایت در خط بعدی اسم نرم‌افزاری که قرار است اجرا شود را تایپ کرده و اینتر را بزنید. در اینجا اسم نرم‌افزار، mstatc است که این اسمو تایپ می‌کنیم و کلید اینتر را فشار میدیم تا نرم‌افزار اجرا شود. با اجرای این دستور نرم‎افزار mstatc در ویندوز 64 بیتی به اجرا درخواهد آمد.

اجرای نرم افزار mstatc در ویندوز 64 بیتی

نکته مهم : برای شروع تجزیه و تحلیل داده‌ها لازم است که از بخش Files یک فایل داده ایجاد کنید. طبق تصویر زیر به هنگام انجام اینکار نرم‌افزار خطا میده . برای حل این مشکل از تب Path قسمت‌های mstatc\data را حذف کنید. و در باکس مربوطه، تنها دستور \:C را باقی گذاشته و کلید اینتر را بزنید. حالا می‌توانید فایل داده خود را ایجاد کنید.

اجرای نرم افزارهای dos در ویندوز 64 بیتی

اجرای mstatc در ویندوز 10 نسخه 64 بیتی

مشاهده ویدیو در یوتیوب

like امیدوارم مقاله آموزش اجرای نرم‌افزار mstatc در ویندوز 64 بیتی مورد توجه و رضایت شما کاربران قرار گرفته باشد. در صورتی که در مورد این موضوع سوال یا پیشنهادی دارید از بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.